استاندارد کابل کشی دیتا سنتر (قسمت اول) | ISO 24764

iso24764 data center

iso24764 data center


ISO 24764

مطابق با متن استاندارد ISO 24764 سه زیرسامانه کابل‌کشی اصلی برای ساختار شبکه ارتباطی دیتاسنتر معرفی شده است اما در واقع کابل‌کشی ساخت یافته دیتاسنتری در استاندارد مطابق با شکل زیر است. همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید، این ساختار شامل 6 بخش اصلی با نام‌های توزیع کننده اصلی (MD)، توزیع کننده ناحیه (ZD)، پریز تجهیزات (EO)، زیرسامانه کابل کشی دسترسی شبکه، زیرسامانه کابل‌کشی توزیع کننده اصلی و زیر سامانه کابل‌کشی توزیع کننده ناحیه است که از ناحیه توزیع تا پریز تجهیزات کشیده می‌شود. همچنین 4 بخش دیگر که به این ساختار بصورت اختیاری اضافه شده‌اند عبارتند از: رابط شبکه خارجی (ENI)، نقطه توزیع محلی (LDP) و دو زیرسامانه کابل‌کشی اختیاری بین توزیع کننه‌های طبقه یا توزیع کننده طبقه و رابطه شبکه خارجی (که در شکل با نقطه چین نشان داده شده‌اند).

iso34764 1

زیرسامانه کابل کشی دسترسی شبکه از توزیع کننده اصلی (MD) یا توزیع کننده منطقه (ZD) شروع شده و تا رابط شبکه خارجی ادامه پیدا می‌کند. دقت کنید که بر اساس متن استاندارد ISO 24764 این زیرسامانه علاوه بر کابل ارتباطی، اتصالات مکانیکی (کانکشن ماژول‌ها یا کی استون‌ها) در هر دو ناحیه توزیع کننده اصلی یا ناحیه و رابط شبکه خارجی را هم شامل می‌شود.

زیرسامانه کابل کشی توزیع کننده اصلی (MD) از واحد توزیع کننده اصلی تا توزیع کننده منطقه (ZD) کشیده می‌شود. دقت کنید که این زیرسامانه نیز همانند زیر سامانه قبلی اتصالات مکانیکی درون توزیع کننده اصلی و ناحیه را شامل می‌شود.

زیرسامانه کابل کشی توزیع کننده ناحیه (ZD) از واحد توزیع کننده منطقه تا پریز تجهیزات کشیده می‌شود. این زیر سامانه در برخی موارد شامل یک نقطه توزیع محلی نیز می‌شود. قرار گیری این نقطه توزیع محلی به منظور افزایش طول عمر کابل کشی و  صرفه جویی هزینه برای کابل کشی مجدد به کار می‌رود. بدین منظور کابل کشی ثابت باید طوری صورت گیرد که دو اصل زیر را برای کاربر برآورده کند:

  • پشتیبانی از طیف وسیعی از کاربری های موجود و مورد نیاز
  • پیش بینی ظرفیت مورد نیاز برای کاربری‌های پشتیبانی شده از طریق نصب یک سیستم کابل کشی با طول عمر مادام العمر

 رعایت ساختار کابل‌کشی در مراکز داده (Data Center) به ما کمک می‌کند تا در هنگام بهره برداری از آن با مشکل مدیریت پورت‌ها مواجه نگردیم. در مطالب قبلی در مورد فلسفه دیتاسنتر صحبت کردیم و مکاتب مختلف دیتاسنترها را مورد بررسی قرار دادیم شما می‌توانید این مطالب را لینک‌های زیر دنبال کنید.

در مطالب بعدی با ما همراه باشید تا در مورد جزییات بیشتر استاندارد دیتاسنتر ISO 24764 بیشتر آشنا شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *