پچ پنل ماژولار چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟

پچ پنل ماژولار

modular patch panel


پچ پنل ماژولار چیست؟

پچ پنل ماژولار معمولا به پچ پنل unloaded گفته می شود که می تواند انواع متفاوتی از فیس پلت های قابل جا به جایی را در خود جای دهد. بنابراین نصابان شبکه می توانند راهکارهای پچینگ متفاوتی را برای پیکر بندی در محل پروژه و متناسب با شبکه مورد نیاز خود، انتخاب کنند. علاوه بر این، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، همچنین به ما اجازه می دهد تا انواع مختلف رسانه ها (هم مسی هم فیبر نوری) را در یک پنل نصب کنیم و این نصب چندرسانه ای انعطاف پذیری زیادی را فراهم می کند.

انواع پچ پنل های ماژولار

با توجه به کاربری های مختلف، پچ پنل های ماژولار در دو نوع اترنت و فیبر نوری وجود دارند. پچ پنل های اترنت به عنوان پچ پنل های خالی (blank) شناخته می شوند. این پچ پنل ها معمولاً به صورت پچ پنل های یک یونیتی با 24 پورت یا دو یونیتی با 48 پورت موجود هستند که برای جایگذاری کیستون جک هایی مانند Cat5e، Cat.6 و … طراحی شده اند. علاوه بر این دارای حفاظ و بدون حفاظ نیز وجود دارند. پچ پنل های فیبر نوری معمولاً دارای چهار شیار هستند که پنل‌ آداپتورهای فیبر نوری LC/SC یا کاست ها می توانند قبل از استقرار یا در حین آن در پچ پنل ها قرار گیرند. آداپتور پنل های چند رسانه ای نیز می توانند در این پچ پنل ها استفاده شوند.

یک پچ پنل ماژولار چگونه استفاده می شود؟

برخلاف پچ پنل های pre-loaded یا ثابت، پچ پنل های ماژولار دارای پورت‌ های توکار نیستند. بنابراین ما باید جک های RJ45 یا آداپتورهای فیبر را به حفره های رزرو شده پچ پنل نصب کنیم. در ادامه به طور جداگانه، نحوه استفاده از پچ پانل های اترنت و فیبر نوری را توضیح خواهیم کرد.

یک پچ پنل ماژولار اترنت تقریباً تمامی انواع کیستون جک های RJ45 می پذیرند. همچنین می توانیم چندین نوع کابل کشی مسی را در یک پنل انجام دهیم. به عنوان مثال، کیستون جک های Cat.5e و Cat6 را می توان به طور همزمان در داخل آن اترنت وارد کرد. این به ما کمک زیادی می کند تا فضا و هزینه را صرفه جویی کنیم. علاوه بر این حتی اگر بخواهیم در آینده سیستم کابل کشی خود را ارتقا دهیم و از کابل های Cat.6A و Cat.7 استفاده کنیم، پچ پنل های ماژولار اترنت همچنان می توانند مورد استفاده قرار گیرند. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که جک ها و کابل های قدیمی را با جک ها و کابل های جدید Cat.6A و Cat.7 جایگزین کنیم.

از طرف دیگر پچ پنل های ماژولار فیبر نوری عمدتاَ برای کابل کشی فیبر نوری یا ترکیبی از کابل کشی مسی و فیبر نوری به کار می رود. این یک طراحی نوآورانه است که مدیریت فیبر و مس در یک پچ پنل ترکیب می شود و باعث حداکثر انعطاف پذیری می شود. هنگام استفاده از این پچ پنل ها، ما فقط نیاز به نصب چندین آداپتور استاندارد فیبر، کاست های فیبر و یا پنل آداپتورهای چند رسانه ای داریم. این عملیات در پچ پنل های ماژولار فیبر نوری کاربر پسند، بدون نیاز به ابزار خاصی قابل انجام است.

 

نتیجه گیری

پچ پنل های ماژولار برای کاربری های چندرسانه ای ایده آل هستند و باعث می شود سفارشی سازی برای هر نوع کابل کشی به راحتی انجام شود. آر اند ام (R&M) مجموعه گسترده ای از پچ پنل‌های ماژولار را با سبک و پورت های متنوع ارائه می دهد که امکان مونتاژ کیستون جک ها، آداپتورهای فیبر نوری و کاست های مختلف را فراهم می کند.

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران، پاسخگوی تمامی سوالات شما در این زمینه خواهد بود. با ما تماس بگیرید.

لینک تماس با ما

 

بخوانید:

انواع پچ پنل | پچ پنل فیبر نوری (قسمت اول)
انواع پچ پنل | پچ پنل فیبر نوری (قسمت دوم)

 

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *