RFID (آر اف آی دی) چگونه کار می کند؟ | قسمت پنجم | NFC و گوشی های هوشمند

تکنولوژی NFC، تکنولوژی جالبی است چرا که نسل بعدی پرداخت را با اضافه کردن یک لایه جدید امنیتی ارائه کرده است. بعضی از کارت های اعتباری دارای تراشه های NFC درون خودشان هستند. این سیستم شبیه همان چیزی است که در گوشی های هوشمند اتفاق می افتد.

گوگل یکی از کمپانی هایی است که استفاده از سیستم پرداخت NFC را با کیف پول گوگل ترغیب می کند. این برنامه اطلاعات کارت های اعتباری را در لایه های مختلف امنیتی ذخیره می کند و امکان پرداخت سریع از پایانه های NFC را فراهم می کند. این یعنی کارآیی تکنولوژی به تعداد پایانه های پرداخت NFC موجود در فروشگاه ها و تعداد گوشی هایی که این تکنولوژی را ساپورت می کنند. در شروع Google Wallet کار خود را با فقط یک گوشی سازگار یعنی Android Nexus S شروع کرد. اما امروزه بسیاری از گوشی های هوشمند برند HTC و Blackberry به این تکنولوژی مجهز هستند.

خب این چه ارتباطی با RFID (آر اف آی دی) دارد؟

دستگاه های NFC میتواند تگ های پسیو آر اف آی دی را بخواند و اطلاعاتی که در آن ها جود دارد را بازگشایی کند. این تکنولوژی در تبلیغات جدید هم به کار می رود. برای مثال یک تصویر را در نظر بگیرید که قرار است یک شلوار جین را به صورت پوستر تبلیغ کند.

NFC1
افرادی که در زمینه تبلیغات فعالیت می کنند می توانند با تگ های RFID (آر اف آی دی) پوسترهای «هوشمند» درست کنند و با آن سطح جدیدی از ارتباط با مشتریان را شکل بدهند. اگر شما یکی از این پوسترهای هوشمند را در یک گوشی هوشمند که با تگ آر اف آی دی مجهز شده است، کلیک کنید ممکن است 10 درصد تخفیف در خرید شلوار جین از یک فروشگاه خاص دریافت کنید.
تگ های آر اف آی دی پسیو به اندازه کافی ارزان قیمت هستند تا از آن ها بشود برای تحت تاثیر قرار دادن مشتریان استفاده کرد.

NFC2

RFID و NFC چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

1) NFC امکان خوانش دوطرفه دارد ولی در RFID خوانش فقط به صورت یک طرفه اتفاق می افتد.
2) NFC نسبت به RFID برد کمتری دارد (حدود 4 اینچ) و به همین دلیل از آن برای کاربردهای خاصی مثل ورود به محل های امنیتی استفاده می شود.

NFC4
تکنولوژی های NFC و RFID ویژگی های مختلفی دارند که استفاده از آن ها در فروشگاه ها رو توجیه پذیر می کند اما همچنان مساله امنیت، یک نگرانی بزرگ است. در کل خرده فروشی تنها صنعتی نیست که در حال استفاده از صنعت آر اف آی دی است، در مقاله بعدی لاوان ارتباط در زمینه آر اف آی دی خواهیم خواند که دولت ها چگونه و در چه زمینه هایی در حال استفاده کردن از آر اف آی دی هستند.

 

مطالعه مطالب مرتبط:

آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟ | قسمت اول

آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟ | قسمت دوم

آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟ | قسمت سوم | تگ های اکتیو، نیمه پسیو و پسیو

آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟ | قسمت چهارم | تگ های سخنگو

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *