اترنـت تـک جفـت یـا Ethernet Pair Single (SPE)

single pair ethernet

single pair ethernet


علاقه به SPE به دلیل طیف گسترده ای از قابلیت ‌های استفاده در ساختمان ها و صنعت در حال افزایش است. این موضوع، با تاسیس اتحادیه Single Pair Ethernet در یک سال گذشته به خوبی مشهود است. استاندارد کاربردی IEEE802.3cg زمینه را برای استفاده گسترده تر از SPE در اتوماسیون ساختمان فراهم کرده است.

یکی از کاربرد های خاص سیستم‌های کابل کشی این است که SPE مفهوم سقف دیجیتال را گسترش می‌دهد. این امر به ادغام اینترنت اشیا (IOT) در شبکه LAN کمک می‌کند و گسترش IP را تا سطح سنسور-محرک سرعت می ‌بخشد. SPE می تواند جایگزین بخش بزرگی از کاربردهای فیلدباس موجود شود.

سیستم کامل

در این بین ، R&M سیستم کابل کشی کاملی را بر اساس دو نوع رابط SPE، LC-Cu (IEC63171-1) و MSP (IEC63171-2) ایجاد کرده‌ است.

متخصصان کابلکشی، LC-Cu را برای سیستم‌های کابل‌کشی ساختاریافته و اتوماسیون سازی ساختمان مناسب می‌ دانند. درمحیط صنعتی ، بسیاری از شرکت ها سیستم اتصال MSP با طراحی جمع و جور اما با استحکام را ترجیح می دهند. برای راحتی انتخاب مشتریان , R&M تصمیم گرفت تا LC-Cu( انتخاب ارجح برای اتوماسیون ساختمان ) و MPS ( برای شبکه ‌های صنعتی ) را باهم ارائه دهد.

R&M سیم‌کشی آزمایش‌شده و کاربر پسند IDC را در هر دو سیستم اتصال SPE پیاده‌سازی می‌کند. فرمت فشرده کانکتورها چگالی بالای اتصال را تضمین می کند. ترمیم فشار کابل برجسته و پوشش ضد فشار در کانکتور اداره و بررسی پچ‌کوردها را آسان می‌کند.

برد بیش از 600 متر (SPE)

در کنار نصب کابل ، یک مدل AWG-22 بخشی از تجهیزات اصلی است. با استفاده از پروتکل ۱۰ Base، سیستم کابلکشی می‌تواند به فواصل انتقال بین ۷۰ تا ۶۰۰ + متر برسد. این دامنه به سطح عملکرد منبع تغذیه ای که از راه دورمورد استفاده قرارمی گیرد بستگی دارد.

LC-Cu و سوکت داپلکس MSP می‌توانند دو اتصال SPE را درخود جای دهند. سطح جلویی آن مطابق با برش RJ45 است و این به عنوان مثال، این امکان ایجاد اتصالات زنجیره ای برای استفاده از پروتکل 10Base-T1s را فراهم می کند.

فناوری اتصال امتحان و آزمایش شده SPE

R&M اولین شرکتی است که کابل کشی SPE پیوسته را ارائه می دهد. در میان تمام مورد بحث ، توسعه تنها بر روی یک شکل مستقل از کانکتور متمرکز نبود بلکه بر یک مفهوم کلی برای کانال نیز متمرکز بود. این سیستم شامل پچ کابل ها ، ماژول های اتصال (برای پچ پنل ها و خروجی ها) و یک کابل نصب است.

فن آوری اتصال مبتنی بر تکنولوژی های روز،آزمایش ‌شده اند و به این معنی است که کاربران در مورد تغییر نسل نگرانی نخواهند داشت. R&M فناوری IDC را در کانکتور SPE برای پچ کوردها و در ماژول اتصال SPE پیاده سازی کرده است و میلیون ها بار در فناوری اتصال RJ45 خود را ثابت کرده است. اتصالات پین صنعتی، برقرای ارتباط میان کانکتور و سوکت را ایجاد می‌ کند. همچنین این تکنولوژی برای چندین به خوبی شناخته شده و خود را ثابت کرده است.

سیستم کابلکشی SPE با R&M freenet ، پلتفرم ماژولار و مقیاس پذیر R&M که برای کابلکشی ساختار یافته است، سازگار می‌باشد. ماژول های اتصال SPE در پریزها و پانل های freenet قرار می گیرند که این به برنامه‌ریزان انعطاف‌پذیری و فاصله‌ی ایمن را می‌دهد و آن‌ها قادر خواهند بود محصولات متناسب برای هر موقعیت خاص را کنار هم قرار دهند. علاوه بر این ، آن‌ها می‌توانند سیستم کانکتور مناسب را برای هر ناحیه عملیاتی , چه LC – Cu و یا MSP انتخاب کنند.

هدف R&M این بود که بتواند برای کاربران آینده SPE، خدمات خرید یک مرحله‌ای ایجاد کند و تا این لحظه بسیار خوب عمل کرده ‌است. برای اهداف توسعه، R&M یک کیت ارزیابی را برای هر یک از دو سیستم کانکتور قرار داده است که هر کدام شامل دو پچ‌کورد، دو کانکشن ماژول و 10 متر کابل نصب است.

استانداردهای مربوط به LC – Cu و MSP

سیستم های اتصال SPE در بخش استاندارد IEC 63171 قرار گرفته اند و انواع مختلفی در این استاندارد مشخص شده‌اند.

IEC 63171-1: مربوط به LC-Cu است. به عنوان مثال، این سیستم کانکتور برای استفاده در اتوماسیون ساختمان برای محیط MICE 1 در پیش نویس جهت کابل کشی استاندارد ISO / IEC 11801-6 توصیه می شود.

IEC 63171-2: مربوط به کانکتور MSP جهت کاربردهای MICE1. بسیاری از کارشناسان در زمینه صنعتی این استاندارد را به دلیل ابعاد فشرده‌ای که دارد، مزایای فنی و سازگاری آشنا با غلاف خارجی external sheath M8 ( IEC ۶۳۱۷۱ – 5 ) ترجیح می‌دهند .

IEC 63171-5: مربوط به کانکتور MSP است. اتصال برای کاربردهای MICE3 در خانه M8 (IP67 محافظت شده)

IEC 63171-6: این کانکتور در هر دو نسخه MICE1 و MICE3 موجود است. به عنوان مثال، این استاندارد توسط استاندارد کابل کشی ISO/ IEC 11801-3 توصیه می‌شود ، اما متناسب با ابعاد آن نیست.

 

کانکتور MSPکانکتور MSP

کانکتورLc Cu

کانکتور MSP

 

 

بخوانید: ساخت اتوماسیون ساختمان با راهکار سقف دیجیتالی R&M

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *