شبکه‌های هوشمند و دنیای دیجیتال در عصر اطلاعات


شبکه‌های هوشمند

امروز اتفاقاتی فراتر از آن چیزی است که در ذهن ما قرار دارد، توسط همین کابل‌ها رقم می خورد. مفاهیمی هم  چون داده‌های حجیم و یا اینترنت اشیاء که ما را به یک دنیای دیجیتال نزدیک می کنند. در واقع کم کم یک کپی از دنیای فیزیکی ما در حال شکل گیری است که به آن دنیای دیجیتال می گوییم. امروز ما نشانه های بسیاری از دنیای دیجیتال در اطراف خود می بینیم. واسط هایی که ارتباط ما و دنیای دیجیتال را برقرار می کنند، سنسورها و اپ های هوشمند خواهند بود که روز به روز هم در حال افزایش هستند. به طور مثال ما در دنیای اطراف خود شاهد این موضوع هستیم که چطور گوشی های هوشمند ما از راه دور می توانند کنترل تمامی اجزای منزل ما را در دست گرفته باشند.

خانه‌های هوشمند پیشتاز در دنیای هوشمند‌سازی

وسایل منزل از نمونه‌هایی ابتدایی هستند که ما به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، امروزه در حوزه‌های صنعتی هم به شدت مباحث اینترنت اشیاء و کنترل‌های  از راه دور در حال فراگیر شدن هستند.

در این زمینه می‌توانیم به سنسورهای هوشمندی اشاره کنیم که در لوله‌های آب کار گذاشته می‌شوند و می‌توانند مسیر حرکت آب و یا مشکلات احتمالی که ممکن است رخ دهد را پیش‌بینی کنند و در زمان مناسب اقدامات را انجام دهند.

یکی از حوزه‌های دیگر که به شدت درگیر هوشمندسازی شده است، خرده‌فروشی و فروشگاه‌ها هستند. این مراکز برای پیش‌بینی تقاضای مشتریان و ارائه خدمات بهتر در کم‌ترین زمان ممکن رویکردهای هوشمندسازی را پیش گرفته اند.

ایران تد

کابل‌های هوشمند در شبکه‌های هوشمند

امروزه با پیشرفت هایی که در این حوزه صورت گرفته، تولید کنندگان می توانند کابل هایی با سرعت و قدرت بیشتر را عرضه کنند که می تواند هزینه ها را برای مخاطبان برای متصل شدن به دنیای مجازی کاهش دهد.

دنیای دیجیتال در تمامی حوزه‌های شهری

دنیای دیجیتالی که در حال ساخته شدن می‌باشد، کم کم کل ابعاد جوامع از قبیل سلامت، امنیت، حمل و نقل، تولید، و…. را در بر خواهد گرفت.

تفاوت‌های دنیای دیجیتال با دنیای واقعی را می‌توان در یک مثال ساده واضح کرد.

به طور مثال نقشه‌های فیزیکی را اگر با نقشه های دیجیتالی مقایسه کنیم چه تفاوت هایی را حس خواهیم کرد:

نقشه‌های دیجیتالی قابلیت آپدیت شدن دارند در حالی که نقشه‌های فیزیکی پس از مدت کوتاهی قابلیت استفاده خود را از دست داده و قابلیت آپدیت ندارند.
نقشه‌های دیجیتالی با توجه به این‌که می‌توانند موقعیت فعلی شما را نشان دهند در نتیجه بهترین مسیر رسیدن به مقصد را هم به شما نشان خواهند دارد. همچنین این نقشه‌ها می‌توانند بین مسیرها مختلف مقایسه کنند.
اگر قصد دارید در بین راه به رستوارن یا مرکز خرید خاصی هم بروید، با نقشه‌های دیجیتال راه صحیح را به شما نشان خواهند داد.
نقشه‌های دیجیتال یک نمونه بسیار ساده ازدنیای دیجیتال اطراف ما هستند، قطعا تصویری که در حال حاضر از تک تک اجزای دنیای ما در حال تشکیل شدن است، کارایی های بسیار بیشتری را دارد.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *