کاربرد UPS در مراکز داده

UPS در مراکزداده

UPS در مراکزداده


مراکز داده

UPS چیست؟

UPS به معنای منبع تغذیه بدون وقفه (Uninterruptible Power Supply) می باشد. UPS دستگاهی است که هنگام خاموشی یا هنگامی که منبع تغذیه اولیه قطع می شود، به کامپیوتر اجازه می دهد برای چند ساعت به فعالیت خود ادامه دهد. همچنین از دستگاه در برابر نوسانات برق محافظت می کند.

به زبان ساده تر UPS مانند یک منبع تغذیه کمکی برای کامپیوترها عمل می کند و به آن ها اجازه می دهد تا سرورها، لینک‌ها و اپلیکیشن هایی که افراد را به یکدیگر متصل می کنند، در حال اجرا نگه دارند.

چرا UPS ها اهمیت دارند؟

UPS ها به عنوان یک پشتیبان و یک محافظ خط مقدم برای دستگاه ها و داده ها عمل می کند و برق مداوم را در صورت قطعی منبع اولیه برق فراهم می کند. یک UPS شامل یک بسته باتری است که وقتی دستگاه اتلاف انرژی را از منبع اولیه برق احساس کند، شروع به کار می کند.

مدت زمان این نوع پشتیبانی به سخت افزار متصل به آن بستگی دارد، اما در حداقل زمان به کاربر اجازه می دهد تا همه چیز را ذخیره کند و دستگاه ها را به درستی خاموش کند تا زمانی که کاربر منتظر بازگشت برق عادی بماند.

UPS برای مراکز داده

برنامه های کاربردی مرکز داده به منابع انرژی مطمئن نیاز دارند. دنیای امروزی با افزایش استفاده از رایانش های ابری و مجازی سازی های دائما متصل به اینترنت مواجه است. در دوره جدید افراد تمام فصل ها و قسمت های یک برنامه یا سریال را از سرویس‌های پخش تماشا می کنند، با تلفن های هوشمندی که مداوم به اینترنت متصل هستند قدم می زنند، با استفاده از اینترنت محتوا را با یکدیگر به اشتراگ می گذارند و مثال های بسیار دیگری که در آن‌ها به اینترنت و حجم عظیمی از ذخیره سازی و زیرساخت که پایه اصلی کار مراکز داده است، نیاز است.

مرکز داده قلب اینترنت است و برای اطمینان از اینکه اطلاعات همیشه در دسترس هستند، مراکز داده باید نسبت به قطع برق آمادگی داشته باشند. به همین دلیل است که UPS یکی از مهمترین قطعات در هر مرکز داده است: محافظ است و هرگز در معرض اختلالات خط برق نیست.

یو پی اس مراکز داده

اجزای UPS برای مراکز داده

یکسو کننده: برق ورودی AC را به برق DC تبدیل می کند. این برق DC برای تغذیه سیستم ذخیره انرژی استفاده خواهد شد.

ذخیره انرژی: انرژی تبدیلی از یکسو کننده را ذخیره می کند. می تواند در باتری ها، فلایول ها یا خازن های قوی ذخیره شود.

معکوس کننده: توان DC را از یکسو کننده یا سیستم ذخیره انرژی به برق AC مورد نیاز برای استفاده توسط بار الکتریکی تبدیل می کند.

انواع UPS

استندبای/ آفلاین: این نوع UPS دارای دو حالت است. در طول حالت عادی، برق ورودی مستقیماً از بار خروجی و بدون فیلتر کردن تغذیه می شود. در هنگام تشخیص افت برق از یک سوئیچ جامد برای انتقال بار به منبع باتری استفاده می شود.

خط تعاملی( Line interactive): شبیه به یک UPS استندبای عمل می کند، اما توانایی تنظیم خروجی را در پاسخ به سناریوهای ولتاژ بیش و کمتر از حد معمول دارد. در هنگام تشخیص افت برق از یک سوئیچ جامد برای انتقال بار به منبع باتری استفاده می شود.

آنلاین/ تبدیل دوبرابر: از قدرت الکترونیک تبدیل دو برابر استفاده می کند. سیستم باتری همیشه متصل است و نیازی به تعویض منبع پشتیبان ندارد.

با افزایش استفاده از اینترنت هر روز، مراکز داده بیشتر و بیشتری ساخته می شوند و UPS ها همچنان قلب آن ها هستند و این اطمینان را می دهند که کامپیوترها در مراکز داده همیشه به فعالیت خود ادامه دهند.

بخوانید : inteliPhy net 3.0 درحال آماده سازی است

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *